KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 72


  Gerçek Yeteneği Bulmak

KAYNAK Dergisi Sayı:72

Dönem / Yıl:
EKİM-ARALIK 2017

İÇİNDEKİLER

Yeteneğin Bileşenleri: Yatkınlık, başarı yönelimi ve sosyal beceriler kümesi*

Gerçek Yeteneği Bulmak Sayısını Hazırlarken

Kurumunuzdaki Gizli Cevherleri Nasıl Tanıyabilirsiniz?

Yeteneği Nasıl Tanımlıyorsunuz?

Kötü Liderlik

Yetenek Körlüğünün Üstesinden Gelmek

Gerçek Yeteneği Bulmak

Roket Biliminin Ötesinde Bir Yetenek Yönetimi Örneği: “More than Rocket Science”

Yetenek Yönetiminde Küresel Başarı Stratejileri: Çeşitlilik ve Kapsayıcılık

Deneyim mi, Yetenek mi?

Yetenek Açığına Karşı Güçlü Yetenek Yönetimi

Yetenekler Bilmek İster

Kötü İşe Alımlar Pahalıya Mal Oluyor

Yetenek de Bir Yere Kadar…

Yeteneğin Laneti

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
10 “EKİPMETRE”yle Ekip Geliştirme
Roket Biliminin Ötesinde Bir Yetenek Yönetimi Örneği: “More than Rocket Science” 

Makale Tuğçe Kaya Balaman, Roketsan, Öğrenme ve Gelişim Yöneticisi

Sınırlı kaynakların bulunduğu bir dünyada, savunma sanayi gibi niteliği oldukça yüksek çalışanların görev yaptığı bir sektörde, Roketsan Eğitim ve Gelişim politikası olarak; çalışanlarımıza yatırım yapmanın entelektüel sermayemizi korumak ve geliştirmek anlamında ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Araştırmacılar, uzun zamandan beri doğru kişilere yatırım yapmanın kurumların gelirlerini en üst düzeye çıkaracağını öne sürmektedir. Kurum olarak potansiyel ve iş yapış kapasitesi açısından oldukça başarılı bir profil ile birlikte çalıştığımız düşünüldüğünde, bu yatırım bizim için daha da önem kazanmaktadır. Diğer taraftan insan kaynakları profesyonelleri olarak, oldukça özel olan bu ekibi geliştirmek için çalışmak da bizleri de geliştiren, zorlayıcı ama bir o kadar da keyifli bir süreç olmaktadır.

Yetenek yaklaşımımız ve “Yönetici Yetiştirme” programımız

Kurumlar, genellikle performans açısından en başarılı olan kişileri “üstün yetenek” olarak tanımlar. Ancak, bu yazının ana temasını oluşturan “Yönetici Yetiştirme” programımız düşünüldüğünde, bu yaklaşımın her kurum için yeterli olmadığını ve Roketsan gibi son derece yetenekli ve performans açısından başarılı çalışanların bulunduğu bir kurumda geçerliliğinin azaldığını görmekteyiz. Bizler her bir çalışanımızı “üstün yetenek” olarak tanımlamaktayız. Ancak kariyer yolunda ilerlerken daha doğru yönlendirme yapabilmek adına onları çeşitli uygulamalara tabi tutmaktayız.

Bu süreç içerisinde amacımız, objektif bir şekilde iş için liderlik hattı oluşturmak, ortaya çıkabilecek kişisel önyargıları ortadan kaldırmak ve yeni yetişecek olan yönetici ekibimizin yetkinliklerini en temel seviyeden en üst düzeye kadar geliştirmektir. Önyargıları ortadan kaldırmak diyoruz; çünkü bu uygulamalarda çalışanlarımızı tanımlamak adına yararlanılan herhangi bir değerlendirmenin, çalışanlarımız tarafından öznel olarak algılandığı anda kendilerini önemsiz ve değersiz hissetmelerine sebep olacağını, güven ortamını sarsacağını ve ilerleyen zamanlarda kurumun geleceğini olumsuz etkileyeceğini biliyoruz.

“Yönetici Yetiştirme” programımızı, bu bilinçle ve mühendislik anlamında kuvvetli bir kurum olmanın bize sağladığı yetkinlik ve sorumlulukla, kurumumuzun geleceğinde söz sahibi olacak liderlik kadrolarını oluşturabilmek için başlattık. Kişileri objektif kriterlerle ve yöntemlerle değerlendirip, onları hem kendi gelişim alanları, hem de şirketin yönetsel yetkinlikleri doğrultusunda yetiştirmenin öneminin farkındaydık.

Bu kapsamda, ilk programımızı 2010 yılı itibariyle 10 kişilik küçük bir grupla devreye aldık. Sonrasında, programın kendini kanıtlaması ile üst yönetimimizden aldığımız destek artış gösterdi ve yönetici adaylarımızın objektif kriterlerle değerlendirilip geliştirileceği liderlik ve geliştirme programını, kurulum çalışmalarını yürütmekte olduğumuz kurumsal akademi projemiz çerçevesinde daha da ileri taşımayı hedefledik. Bu doğrultuda; 2017 yılında Baltaş Grubu’nun orta ve üst düzey yöneticilerle çalışma uzmanlığını da yanımıza alarak, rekor sayılabilecek rakamlarla sektörümüzde bu alanda en uzun soluklu, çalışanlar tarafından “en başarılı” ve “katılım isteği uyandıran” program olarak görülen ve kurum içi anketlerde çalışanlarımızın kuruma bağlılığını artırdığına dair yansımaları gözlemlediğimiz “mtRS Programı”mızın 10. grubunun (Roketsan Management Trainee – More Than Rocket Science*) sürecini başlattık.

“More than Rocket Science” sürecinin aşamaları

Sürecimiz dört aşamadan oluşmaktadır:

  • Seçme
  • Değerlendirme
  • Eğitim
  • Yeniden değerlendirme

Seçme: Bu aşama, bulunduğumuz sektör, programa bakış açımız ve kurum olarak sürece verdiğimiz önem sebebiyle diğer kurumlardan farklı olarak yönetici adaylığı için uygun kadroda görev yapan tüm çalışanlarımıza açıktır. Tek koşulumuz, yöneticileri tarafından aday gösterilmektir. Kurumumuz, çalışanlarımızın kariyer planlamaları için belirli bir uzmanlık kadrosundan itibaren, “teknik” ve “yönetsel” olarak ilerleme fırsatlarını çalışanlarımıza sunmaktadır. Her iki kariyer yolu için çalışanlarımızın programa dâhil olmalarının önü açıktır ve gelişimlerini sağlamak için bu eşsiz fırsat kendilerine sunulmaktadır. Bu fırsat hem ülkemizin, hem de şirketimizin entelektüel sermayesine büyük bir katkı olarak görülmektedir.

Değerlendirme: Daha önce de belirttiğimiz gibi adayların kendilerini özel ve önemli hissetmeleri, kendilerini doğru tanımaları ve bizim onları objektif olarak değerlendirdiğimizi bilmeleri önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Bu sebeple değerlendirme merkezi uygulaması çalışmalarını, bu yaklaşım ışığında geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış, dünya ve ülke çapında hizalanmasına dikkat edilmiş envanter ve uygulamaları bulunan Baltaş Grubu ile yürütmeyi tercih ettik. Baltaş Grubu, çeşitli bireysel ve grup temelli faaliyetleri içeren dört farklı çalışma ile değerlendirme merkezi uygulamalarımızı yürüttü ve adaylar farklı seviyelerde tecrübeye sahip olsalar da, aranılan yetkinlikler her biri için geçerli olabilecek uygulamalarla sınırlandırıldı. Adayların güçlü ve gelişim alanları belirlendikten sonra günlük hayattaki, baskı altındaki davranışları ve değerleri ile birlikte bu yetkinliklerin gelişimini sağlayabilecek veya bu yetkinlikler için engel oluşturabilecek kişilik özellikleri uygulamalar sırasında değerlendirildi.

Bu özellikler, çeşitli raporlar ve genel profil sunumları ile üst yönetim ile paylaşılarak, adayların bir üst yöneticilerine bire bir geribildirim verildi ve hedeflenen gelişim süreci için yöneticilerin de sorumluluk alması sağlandı. Devamında ise, adayların kendisine geribildirim verilerek, kendi gelişim formlarını doldurmaları ve gelişimleri için sorumluluk alarak bunu Eğitim Müdürlüğü ve Baltaş Grubu ile paylaşıp izlemeleri beklendi. Diğer taraftan adaylarımızın bu gelişim formlarının izlenmesi aşamasında bizler de takip sürecini desteklemekte ve güncelliğini koruyacak hatırlatmalar yapmaya devam etmekteyiz.

Eğitim: Roketsan Eğitim Müdürlüğü ve Baltaş Grubu her bir katılımcı için oluşturulan gelişim raporlarını tek tek inceleyerek eğitim programı tasarımını oluşturdu. Bu aşamada, Hogan Liderlik Pusulası adayların potansiyelini tahmin etmek ve gelecekteki stratejik liderlik rollerine uyumlarını değerlendirmek için kullanıldı. Öte yandan, adayların değerlendirme merkezi uygulaması çalışmalarında gözlemlenen beceri düzeyleri gözden geçirildi.

Eğitim programı süresince adaylarımızın herkesin ortak olarak alacağı temel eğitimler ile yönetsel yetkinlik eğitimlerinin yanında; kendi gelişim alanlarına bağlı olarak farklı ekiplerde farklı eğitimlere katılması sağlanarak çeşitli izleme faaliyetleri ve hedef koyma uygulaması ile de gelişimleri sürekli takip edilip, programın en üst düzeyde verim sağlaması için çalışılıyor.

Yeniden değerlendirme: Bu yıl, diğer yıllardan farklı olarak eğitim programının bitimi ile birlikte uygulanacak olan yoğun eğitim/gelişim programının objektif kıstaslar doğrultusunda yeniden gözlemlenebilmesi için ikinci bir değerlendirme merkezi uygulamasının tekrar yapılması kararı alındı. Bu aşamadaki amacımız, istatistiki araştırmalarda uygulanan öncesi-sonrası analizi yaklaşımı ile adayların gelişim sonuçları doğrultusunda teknik veya yönetsel kariyer yolunda ilerlemeleri için veri sağlamaktır.

Yukarıda felsefesini ve program ayrıntılarını verdiğimiz bu özel mtRS programımız Roketsan olarak, kariyer gelişiminde en uygun yolun belirlenmesi adına, tarafsız bilgiler üzerinden hareket ederek çalışanlarımızın ve yöneticilerimizin programa olan güven ve inancını oldukça artırmıştır. Çalışanlarımız kendi rolleri ve yaptıkları iş dahilinde yetenekli ve deneyimli iken, kariyer basamaklarındaki stratejik rollere bu program ile hazırlanarak kendilerini çok daha nitelikli bir hale getirmekte ve kurumumuzun geleceğini etkilemektedirler. Aynı zamanda, verdikleri tüm geribildirimlerle sürecin tasarımı konusunda nasıl ilerleyeceğimizi görmemizi sağlayarak, her seferinde en etkili program tasarımın gerçekleştirilmesine ve programdan memnuniyet oranının gittikçe artmasına destek olmaktadırlar.

Yönetimle ilgili çalışanların tutumlarına yönelik yapılan bir araştırmada, çalışanların yüzde 82'sinin yöneticisine güvenmediğini ve yüzde 50'sinden fazlasının yöneticileri yüzünden işlerinden ayrıldığı belirtilmiştir. İş hayatında geçmiş deneyimler ve örnekler de, başarısız liderlerin kurumlar için oldukça sıkıntılı sonuçlara neden olabileceğini ortaya koymuştur.

Sonuç

Tüm bu bilgiler ışığında, çalışanlarımıza kariyer yolunda yaptığımız bu ciddi (maliyet + zaman) yatırımın geri dönüşünün kurumumuz liderlik yetkinliklerini ve verimini artırmada çok kıymetli olduğunun bilincindeyiz. Performans sistemleri ve seçme temelli değerlendirme merkezi uygulamalarına aday olmak “ön planda” olan kişileri daha da öne çıkarıyor. Biz, bu kıstasların, adayların “başarılı birer lider” olacaklarının göstergesi olmadığı gerçeğinden yola çıktık. Küresel rekabette başarılı olacak bir ekip kurma ve geliştirme açısından bize yardımcı olacak kişileri fark etmek ve onları desteklemek ile çok daha katma değerli bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Bu bağlamda, temeli mühendislik olan bir kurumda insanın önemine yakışan işleri yapmak için çalışanlarımıza yaptığımız yatırımlarımıza son hızla devam ediyoruz.

ÇALIŞANLARIMIZIN DİLİNDEN mtRS...

“Bu programda akılda kalan tüm kılavuz sözcüklerin bundan sonra hem iş, hem de özel hayatta oldukça katkı sağlayacağını düşünüyorum... Bakış açımı değiştirdi... Teşekkürler...”

“Bu program eksik olarak belirlediğim noktaların üzerine gitmeme yardımcı oldu. İş planı ve delegasyon konularını nasıl yöneteceğim hakkında bilgi sahibi oldum...”

“Karar verme, bir işi yaparken bütünü görüp ona göre değerlendirme yapma, simülasyon ile yapılan ufak hatanın bütün süreci nasıl etkilediğini anlama ve geleceğe dönük uzun vadeli plan yapabilme becerisini fark ettim.


* “It’s not rocket science” ifadesi bizim için “It is rocket science”ın ta kendisidir J Böyle bir iş ortamında liderlik becerileri kazanmak ise, bizim için “More Than Rocket Science- mtRS” demektir.


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.