KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 71


  Müzakere Yönetimi ve Sanatı

KAYNAK Dergisi Sayı:71

Dönem / Yıl:
TEMMUZ-EYLÜL 2017

İÇİNDEKİLER

Müzakerenin Sözsüz Dili : Beyin ve Beden Dili Birbirini Tanımlar ve Tamamlar

Müzakere Yönetimi ve Sanatı Sayısını Hazırlarken

Çatışmalı Ortamlarda Müzakere Sanatı

Müzakere ve Kadın

Müzakerede Kültür Farklılığı: Kelimelere Yüklenen Anlamın Farkında Olmak

Müzakere Bir Bilim Değil, Sanattır

Rehin Tutulduğunuzun Farkında Mısınız?

Zor Müzakereler

İşyerindeki Kişilerarası Kötü Davranışların Çözümünde Müzakerenin Önemi

Tutumların Müzakere Sürecine Etkisi Nedir?

Müzakereyi Zorlaştıran Örtük Kabuller

Müzakere Üstadı ve Sanatına Giden Yol

Müzakerede Değerlerin Rolü

Müzakere Sanatının Öngörülemeyen Öğeleri

Müzakere Tarzında Kişiliğin Rolü

İnsan Kaynakları ve Müzakere Alanları

Müzakere Yeterliliğini Değerlendirebilmek Mümkün Mü?

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
10 “EKİPMETRE”yle Ekip Geliştirme
Müzakere Yönetimi ve Sanatı Sayısını Hazırlarken Prof.Dr. Zuhal Baltaş Değerli Kaynak Okurları,


Geçtiğimiz sayıda ağırlıklı olarak; müzakere mühendisliği, başarılı müzakerecilerin özellikleri, etkin müzakere stratejileri, kazan-kazan prensibi, etik, satış müzakeresi, müzakere sonrası değerlendirme süreci gibi müzakere yönetiminin temel boyutlarını ele aldık. Yönetim konusunda sunduğumuz yaklaşımlar; müzakere sürecinin başarısını ön gören, görece bireyden, konudan ve koşuldan bağımsız bir dizi strateji ve yöntemi içeriyordu. Bu sayıda ise nesnel unsurlardan çok, öznel değişkenlere odaklanacağız. Bu değişkenleri “Müzakere Sanatı” adı altında ele alacağız.

Nesnel gerçeklikten öznel çeşitliliğe geçiş için kusursuz bir teknik yeterli değildir. Algı, anı yaşar ve bu yaşantı geçmiş deneyimlerle geleceğe dönük beklentileri köprüleyen şimdiki zamanın belirsizliği ve akışı içindedir. Doğaçlama bir akışın içinde, bireyin özelliklerini, konunun hassasiyetini ve koşulların değişkenliğini göz ardı etmek risklidir. Müzakereyi sürdüren eylemler müzakere sürecinin dinamik ve sanatsal yönünü anlamayı gerektirir. Bu kavrayış; duyguların, tutum ve değerlerin devreye girdiği, algoritmayla çözülmesi oldukça zor olan, çok yönlü bir insani yolculuktur. 

Google’ın yapay zekâ deneyi; barışçıl bir stratejinin uzun vadede sağlayacağı eşit kazanç imkânına rağmen; kaynakların sınırlı sunulduğu bir ortamda karşı tarafa kısa süreli üstünlük ve rekabet avantajı sağlama imkânı verildiğinde, görece daha zeki kabul edilen yapay zekâ modellerinin kazancını en üst düzeye çıkarmaya çalışarak saldırgan bir strateji izlediğini gösterdi. Diğer taraftan, işbirliğiyle en üst düzeyde kazanç elde edileceği bir oyun kurgusunda; yapay zekânın işbirlikçi eyleme geçtiği görüldü. Yapay zekâ çalışmalarının amacı insan zihnini ve seçilmiş davranışlarını en üst düzeyde taklit etmektir. Bu çalışmalardaki zekâ düzeyi, öğrenme becerisiyle doğru orantılıdır. Neyi öğrenmeye öncelik verdiğimiz, öğrendiğimiz bilginin sınırlılığı ve yol açtığı duygu durumu özneldir ve müzakerenin kaderini her iki taraf için de değiştirir. Derginin ilerleyen sayfalarında karşılaşacağınız “kayıp” olgusu; sanal ortamda da, gerçek dünyada da çatışmanın merkezinde yer alır. Çatışmaların çözümü, öznel değişkenlere usta bir esneklikle yaklaşmayı sağlayan müzakere sanatındadır. 

Yazarlarımız, 71. sayımızda müzakere sanatının inceliklerini ele aldılar. İlerleyen sayfalarda ekonomiden sorumlu devlet eski bakanı Doç. Dr. Işın Çelebi’nin, Nişantaşı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eyyüb Ensari Cicerali ile Yrd. Doç. Dr. Lütfiye Kaya Cicerali’nin, Global Mediators Network ve GMN Türkiye’den Dr. Deniz Kite Güner’in ve Sabancı Üniversitesi’nden A. Çağla Bozer’in bu sayı için kaleme aldığı değerli görüşlerini okuyacaksınız. 

Müzakerenin sanat boyutunu tanımak, refleksif sistem tepkilerine hazır olmayı ve reflektif sistemin yönetim alanını genişletmeyi sağlar. 

Saygılarımla, 

Prof. Dr. Zuhal Baltaş

Editörden Prof. Dr. Zuhal Baltaş

 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.