KAYNAK Dergisi - Kurumları ve İnsan Kaynakları Alanını Besleyen KAYNAK.

BALTAŞ BİLGİEVİ YAYINIDIR

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

KAYNAK Sayı 49


  İş Hayatında Görgü Kuralları

KAYNAK Dergisi Sayı:49

Dönem / Yıl:
OCAK-MART 2012

İÇİNDEKİLER

Yönetici ile İlişkiler

İş Hayatında Görgü Kuralları Sayısını Hazırlarken

Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü

''Ya Siz?''

Görgü Kurallarının Yaşamda Yeri

Amaca Uygun Davranışlar

Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları

Toplumda Doğru İletişimin Yolu: Görgü Kuralları

Toplantı Görgü Kuralları

İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi

İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları

E-ticaret ve Sosyal Medyada Adab-ı Muaşeret var mı?

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Görgü Kuralları

Bir Solukta Dikkat edilmesi Gerekenler

Netiket

Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları

Araştırmalarda Görgü Kurallarının Önemi

Tüm Sayılar

 

Dergi Seçimi

Tüm Sayıları Göster

En Çok Okunan Makaleler

1 Farklı Kültürlerde Görgü Kuralları
2 Düzenli İş Hayatı İçin Protokol Kuralları
3 İş Yaşamında Dış Görünüş ve Temsilin Önemi
4 İletişim ve Benlik Kavramı
5 Toplantı Görgü Kuralları
6 İş Çatışması Yüceltir
7 Ik’nın Görgü Kuralları Kazanılmasındaki Rolü
8 İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları
9 Kurumsal Akademilerin Kuruluşu, Eğitsel Yapısı ve Geleceği
10 Hayvanlar Aleminde Ekip Çalışması
İş Yemeği ve Yemek Yeme Görgü Kuralları 

Makale Tanju Kişmir; Baltaş Arge Birimi

Başarılı bir iş yemeği, üzerinde düşünmeyi, planlamayı ve ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir.

İş yemeği sırasında ortaya koyduğunuz davranışlarınız mevcut müşteriniz veya iş ilişkisi kurmak istediğiniz kişi tarafından gözlemlenerek değerlendirmeye alınır. Bu anlamda, doğru yemek yeme kuralları ve yemek görgü kuralları insanları etkileyerek onları kazanmak konusunda büyük önem taşır.

Eğer davet sizin tarafınızdan veriliyorsa, iş yemeğinin her yönüyle düzgün geçmesini sağlamak sizin sorululuğunuzdur. Buluşma yeri ile ilgili önerilerde bulunun ve misafirinizin yemek mekânına kolaylıkla ulaşacağından emin olun. Hem restoran hem de ulaşım konularında misafirinize seçenekler sunun ve son kararı kendisinin vermesini sağlayın.

Yemek mekânına zamanında hazır olun. Eğer iş yemeğini siz planladıysanız, 10 veya 15 dakika önce yemek mekânında hazır olun. Ödemeyi siz yapacaksanız, bu süreyi davet hazırlıklarından sorumlu olan kişilere bu konuda bilgi vererek geçirebilirsiniz. Kapıya yakın bir mesafede bekleyin, misafirlerinizi siz karşılayarak onlara masalarına kadar eşlik edin veya bu görevi şef garsondan yapmasını rica ederek, siz misafirlerinizi masanızda bekleyin.

Yemeğe aç oturmayın, eğer çok aç olursanız, başınız dönebilir veya konuşmaya odaklanma sorunu yaşayabilirsiniz veya tabağınızdaki her şeyi biran önce yeme isteği duyabilirsiniz. Bu yaklaşımınız karşınızdaki kişi üzerinde olumsuz bir etki yaratır.

Cep telefonunuzu kapatın, iş yemeği sırasında telefonunuzun çalması ve sizin telefonunuza cevap vermeniz yemek görgü kurallarını bilmediğinizi gösterir. Bu davranışınız karşınızdaki kişinin telefon görüşmenizin kendisinden daha önemli olduğunu düşünmesine yol açar. Eğer telefonunuzun açık kalması gerektiren bir durum var ise, bu durumda telefonunuzu sessize alın. Önemli bir iş yemeği sırasında siz de rahatsız edilmek istemezsiniz.

Davranış tarzı, her zaman restoran görevlilerine nazik davranın, özellikle de garsonlara. Bazı aksiliklerle karşı karşıya kalsanız dahi bu tutumunuzu sürdürün. Örneğin, yemeğiniz soğuk servis edilmiş olabilir veya üzerinize yemek sıçramış olabilir. Duygularınızı her zaman kontrol altında tutun.

Sipariş vermek, eğer iş yemeğini siz planladıysanız, gideceğiniz restorana ait menüyü iyi bildiğinizden emin olun. Karmaşık veya ellerinizle yemenizi gerektirecek bir yemek sipariş etmeyin. İlk olarak misafirinizin yemek siparişini vermesine olanak verin, gerekirse kendisine bu konuda yardımcı olun. Eğer misafiriniz bir tatlı veya aperatif almak isterse, siz de kendisine bu seçimlerinde eşlik etmek üzere siparişinizi verebilirsiniz.

Alkolden uzak durun, iş yemekleri sırasında her zaman alkolden uzak durmak en iyisidir. Eğer yemek sırasında misafiriniz içki konusunda ısrar edecek olurlarsa bu durumda içkinizi bir bardak içki ile sınırlı tutun ve tüm bardağı veya şişeyi tam olarak bitirmeyin. Gereğinden fazla alkol alarak yanlış bir şey söylemekten daha kötü bir şey olamaz.

Restoran sohbeti, iş yemeğine bir iş görüşmesine hazırlanır gibi hazırlanın. İlk hedefiniz iş açısından verimli bir sohbet geçirmek olmalıdır, yemek ikinci sırada yer alır. Sizinle iş yapacak olan kuruluşla ilgili sorular hazırlanmalıdır, buna ek olarak daha gündelik konuşma başlıkları üzerinde de düşünülebilir. Tartışma veya görüş ayrılığı yaratabilecek konuları konuşmaktan kaçının, özelikle politika ve din konularından uzak durun, hobilerden söz etmek etkin bir buz kırıcı olarak düşünülebilir.

Yemek sırasındaki sohbet hafif olmalıdır. Yemeğin hemen başında direkt satış ile ilgili bir konuşmaya girmekten kaçının. İşle ilgili konuşmayı yemeğin sonuna doğru açın. Konuğunuza tatlı veya kahve önerisinde bulunarak iş ile ilgili konuşmanın biraz daha uzamasını sağlayabilirsiniz. İş yemeği sırasında işle ilgili evraklar veya diz üstü bilgisayarlar masanın üzerine koyulabilecek yegâne toplantı malzemeleridir. Ancak bu malzemeler de yemek servis edilirken veya yemek yenilirken masadan uzak tutulmalıdır. Çantalar ve evrak çantaları sandalye veya yere konulmalıdır.

Yemek yerken, herhangi birşey yemeden hemen önce peçetenizi kucağınıza yerleştirin. Bunu zamanında yapmamanız temel masa görgü kurallarıyla ilgili bilgi sahibi olmadığınızı gösterir. İş yemeği sırasında ortaya çıkan şaşırtıcı durumlardan birisi de ekmek ve tereyağı tabaklarının hangilerinin kime ait olduğunu anlamaktır. Tabak, bardak ve sofra takımlarının uygun yerleşimi şöyledir:

 • Dışarıdan yemek tabağınıza doğru sırasıyla kırmızı şarap, beyaz şarap ve su bardakları, tabağınızın sağ tarafına,
 • Ekmek ve tereyağı tabakları, tabağınızın sol tarafına,
 • Çatallar tabağınızın sol tarafına,
 • Kaşıklar ve bıçaklar tabağınızın sağ tarafına yerleştirilir.
 • Genel olarak çatallar ve bıçaklar yemek tabağınıza doğru kullanılır. Böylece, sol tarafa yerleştirilmiş olan çatallar yemek tabağınızın ortasına doğru soldan sağa doğru hareket etmelidir. Kaşıklar ve bıçaklar tabağınızın sağ tarafına yerleştirilir, bu nedenle onların da yine tabağınıza doğru sağdan sola doğru hareket etmeleri uygun olacaktır.

Eğer çorba siparişi verdiyseniz, kaşığınızı kullanmadığınız zamanlarda mutlaka tabağınıza yerleştirin. Kaşığınızı çorba kâsenizin içerisinde bırakmayın, kaşığınıza çarpabilir çorbanızın masaya sıçramasına neden olabilirsiniz. Çorbanızın sonuna doğru kaseyi kendi yönünüzün tam aksi yönünde hafifçe eğerek kaşığınızı içeriden dışarıya doğru hareketle çorbanızı bitirin. Çorbanızı son damlasına kadar bitirmek için çaba harcamayın.

Ekmek yerken, ekmeğinizden minik bir parça koparın ve bunu yaparken kırıntıların kucağınıza veya masa örtüsüne gelmesini engellemek üzere bunu ekmek ve tereyağı tabağınızın üzerinde yapın. Eğer tereyağı kullanacaksanız, kopardığınız minik parça ekmeğinize biraz tereyağı alarak ekmek ve tereyağı tabağınızın üzerinde tereyağınızı sürün.

İş yemeğinin amaçlarından birisi de işle ilgili konuşmak normal yemek yeme esnasında yaptığınızdan farklı olarak daha küçük lokmalar alabilirsiniz. Böylece çiğnemeyi daha kısa sürede tamamlayarak aynı zamanda da konuşmaya katılabilirsiniz.

Yemeğe başlamadan önce masadaki herkesin yemeğinin servis edilmesini bekleyin. Eğer yemeğinden hoşnut olmayan bir grup olur ise, bu kişilere yeni bir hizmet verilmesini sağlayın. Bu süre içerisinde yemeğinizin geri götürülerek sıcak muhafaza edilmesi için servis görevlisinden yardım isteyin. Böylece diğerleri ile aynı anda yemek yeme olanağını yakalarsınız.

Hesap ödeme, geleneksel olarak iş yemeğini planlayan kişi hesabı öder. Hesap pusulasını misafirlerinize fazlaca belli etmeden ihtiyatlı bir şekilde alın. Kibar ev sahipleri hesabı öderken dikkat çekmemeye özen gösterirler. Yemek daveti bir başka kişi tarafından planlanmış olabilir böyle bir durumda da her zaman size düşen miktarı ödemeye hazırlıklı olun. Verilen hizmetin çok kötü olması dışındaki durumlarda, garsonlara bahşiş verirken cömert olun. İş yemeğine katılan diğer kişilere davetinize zaman ayırdıkları için teşekkür edin. Eğer hesabı karşı taraf ödediyse, hesabı ödediği için kendisine teşekkür edin. İş yemeğiniz sizin açınızdan verimli veya verimsiz geçmiş olabilir, her iki durumda da hemen ertesi gün kendisine bir teşekkür mesajı yollayın.

      Bunları Yapmayın

 • Ağız açıkken çiğnemek veya ağızda yemek varken konuşmak
 • Kullanılmış çatal, bıçak, kaşığı tekrar masaya koymak
 • Bıçağı hançer gibi, çatalı da kavrayarak tutmak
 • Kürdanla veya çok daha kötüsü parmakla diş karıştırmak
 • Tadı bozuk bir yemekle karşılaşılırsa bunu kimseye hissettirmeden çözmek
 • Sofrada burnunu veya genzini temizlemek
 • Peçeteyi tabak altına sıkıştırmak veya önlük gibi boyna asmak
 • Sandalyeyi geri itip arkaya yaslayarak oturmak
 • Dirsekleri masaya koyarak oturmak
 • Bardakta veya peçetede ruj lekesi bırakmak
 • Sofradan ev sahibi kalkmadan kalkmak (Eğer zorunlu olarak ayrılmak gerekiyorsa masa izin alınarak terk edilmelidir)


 

Ana Sayfa  | Son Sayı  | Arama  | Künye  | İletişim  | Yasal Uyarı

© Tüm hakları www.Baltas-Baltas.com'a aittir.